Wystawy muzealne podczas ŚDM

Z okazji Światowych Dni Młodzieży w Muzeum Narodowym w Krakowie odbędzie się wystawa poświęcona historii chrześcijaństwa.
 
Światowe Dni Młodzieży to nie tylko koncerty, zabawy i wspólna modlitwa. Jest to również okazja do poszerzenia naszych kulturalnych horyzontów poprzez zwiedzenie najnowszych wystaw muzealnych poświęconych historii chrześcijaństwa. W Muzeum Narodowym w Krakowie specjalnie na tę okazję zaprezentowana została wystawa pt. „Maria Mater Misericordiae”. Tematem tej ekspozycji jest Maria Matka Miłosierdzia. W skład wystawy wchodzi ponad 100 dzieł sławnych malarzy, rzeźbiarzy, architektów i ikonografów francuskich, włoskich, niderlandzkich i niemieckich. Zaprezentowane dzieła pochodzą z okresu od XIV do XIX wieku. Obrazy, rzeźby i ikony mają za zadanie zmaterializować opiekę i czuwanie Matki Boskiej nad jej wiernymi, a także jej miłosierdzie dla każdej żywej istoty, niezależnie od wyznania.
 
Wystawa jest jedyną oficjalną ekspozycją Światowych Dni Młodzieży, lecz muzea w całej Polsce specjalnie na tę okazję wystawiają własne zbiory o podobnej tematyce. Wszyscy pielgrzymi chcący obejrzeć krakowską wystawę muzealną mają darmowy wstęp, a wiele innych polskich muzeów również wprowadzi tę zasadę na okres Światowych Dni Młodzieży.
 
KM