W Sośnicy, niewielkiej wsi za Wrocławiem znajduje się unikat na skalę kraju. To sanktuarium kościoła z XIII wieku
Kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sośnicy został wpisany do rejestru zabytków na Dolnym Śląsku. Wzniesiono go w XIII wieku, w stylu romańskim, z prostokątnym prezbiterium i wieżą. Swą nazwę kościół otrzymał w 1700 roku. Wtedy to hrabiowie Mikołaj von Latour i Franciszek von Eichholz ufundowali główny ołtarz. Obraz na nim przedstawia scenę Podwyższenia Krzyża. Widać na niej bosego cesarza Herakliusza w pokutnej szacie, za nim paziowie niosą odznaki cesarskie na poduszkach, a w górze obrazu ukazuje się Bóg Ojciec i Duch Święty.
Sanktuarium kościoła to unikat na skalę kraju. Znajduje się tu kaplica sprzed dwustu lat i „Święte Schody”. Dwadzieścia osiem schodów z prawej strony wyposażonych jest w święte relikwie i wchodzi się na nie na klęczkach. Natomiast po lewej stronie są stopnie przeznaczone na schodzenie.
Schody wznoszą się do ołtarza, na którym znajduje się tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej.
Licznie przybywają tu turyści i pielgrzymi z całego świata. Najwięcej ludzi przyjeżdża w każdy piątek Wielkiego Postu. Po nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali trwa całonocna adoracja Przenajświętszego Sakramentu.
MW
2015-11-11