Survival Wroclaw

Survival Wrocław – już 20. edycja za nami!

20. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu już za nami. Poniżej krótkie podsumowanie tego niezwykłego wydarzenia artystycznego. Już od 20 lat SURVIVAL podejmuje wyzwanie, by wprowadzić współczesną sztukę do przestrzeni miejskich.

SURVIVAL Wrocław – przegląd sztuki unikatowy w skali kraju

Od 24 do 28 czerwca 2022 roku odbyła się już 20. edycja Przeglądu Sztuki SURVIVAL pod hasłem „Piguły”. Była to wyjątkowa, bo jubileuszowa, odsłona wydarzenia prezentującego sztukę współczesną. W budynkach byłego wrocławskiego szpitala Betania zaprezentowało swoje prace ponad 40 artystów z kraju i zagranicy.

Cała sztuka polega na tym, by przemycić artyzm do nietypowych przestrzeni miejskich. Wcześniejsze edycje Przeglądu Sztuki odbyły się m.in. na Dworcu Wrocław Główny, w Pawilonie Czterech Kopuł (dziś oddział Muzeum Narodowego), w opuszczonym Instytucie Farmacji Akademii Medycznej czy dawnej Państwowej Fabryce Wagonów Pafawag.

Survival Wrocław XX na Przedmieściu Oławskim

Z kolei tegoroczna edycja miała miejsce na Przedmieściu Oławskim, nazywanym przed laty „Trójkątem Bermudzkim”. Obecnie jest to bardzo ciekawa, wyróżniająca się i atrakcyjna część miasta, która słynie z oryginalnych inicjatyw i lokalnej aktywności. Edycję tę zorganizowano w dawnym szpitalu przy ul. Traugutta. Scena społeczna stała się na czas trwania przeglądu miejscem spotkań i wymiany poglądów.

Kompleks ten nosił nazwę „Betania”. W jego skład wchodziły budynki dla zakaźnie i przewlekle chorych. ”. Leczono tu każdego chorego, niezależnie od jego wyznania. W czasach powojennych szpital otrzymał imię Tadeusza Marciniaka.

Sztuka dostępna dla wszystkich

W dawnym szpitalu można było obejrzeć kilkadziesiąt dzieł z takich obszarów jak rzeźba, malarstwo, fotografia, wideo, instalacja czy projekty dźwiękowe. Podzielono je na różne wątki tematyczne, które spajają prace – jak m.in. alienacja, kapitalizm, systemu ekonomiczne czy szeroko pojęta świadomość.

fot. ProPolski / Pixabay