Powitanie Ojca Świętego

Zebrany tłum wiernych śpiewał i tańczył, a papież Franciszek z tego samego okna, co Jan Paweł II, pozdrawiał wiernych.
 
 
Pierwszą rzeczą, jaką zrobił papież po przywitaniu się z prezydentem Andrzejem Dudą i członkami Korpusu Dyplomatycznego, była pochwała dla polskiej pamięci. Wizyta w Polsce jest dla papieża również pierwszym spotkaniem z Europą Środkowo-Wschodnią. Dodatkowo mocno obecna jest w Ojcu Świętym świadomość, że to właśnie z naszego kraju wywodził się Jan Paweł II, poprzednik Franciszka. „Cieszę się, że rozpoczynam od Polski, której synem był niezapomniany św. Jan Paweł II, inicjator i promotor Światowych Dni Młodzieży” – powiedział Ojciec Święty.
 
Niezwykły entuzjazm wywołało pojawienie się Franciszka w tym samym oknie, w którym pozdrawiał wiernych Jan Paweł II podczas swoich pobytów w Polsce. Ludzie tańczyli i śpiewali w oczekiwaniu na Ojca Świętego.
 
Dzięki pozytywnej atmosferze papież pozwolił sobie na dyskurs, który dotykał zarówno kwestii moralnych i filozoficznych, jak i tych politycznych. Dzięki temu polskie społeczeństwo otrzymało znacznie wyraźniejszy wgląd do poglądów Kościoła niż do tej pory.
 
KM