Pogrzeb - trumna

Pochówek tradycyjny czy kremacja – co wybrać?

Do niedawna większość z nas decydowała się na tradycyjny pochówek bliskiej osoby, ale od kilku lat kremacja staje się coraz popularniejsza. Które rozwiązanie jest lepsze i dlaczego?

Osoba zajmująca się obowiązkiem organizacji pochówku oraz pożegnanie bliskiej osoby zwykle musi podjąć tę decyzję, nie znając preferencji zmarłej czy zmarłego. Zarówno pochówek tradycyjny, jak i kremacja mają zalety oraz wady. Obie te usługi oferuje firma z Wrocławia – zaklad-pogrzebowy.com.pl

Ostatnia wola zmarłego

Organizując pogrzeb, należy kierować się przede wszystkim preferencjami osoby zmarłej – pod warunkiem, że je znamy. Jeśli tak, powinno się uszanować jego wolę odnośnie do formy pogrzebu i przygotować pożegnanie zgodne z jego prośbą. W przypadku, gdy nie wiemy, co wybrałby zmarły, kierujemy się zwykle kryterium finansowym lub religijnym czy kulturowym.

Jeżeli chciał zostać skremowany, należy uwzględnić jej życzenie, mimo kontrowersji i sprzeciwu niektórych członków rodziny. Obecnie większość form pogrzebowych – we Wrocławiu, Warszawie, Lublinie i innych dużych miastach – umożliwia wybór między pochówkiem tradycyjnym a kremacją.

Dlaczego kremacja?

Kremacja staje się coraz częściej wybierana, mimo że w wielu osobach spopielenie zwłok bliskiej osoby wywołuje sprzeciw. Jeśli taka forma pożegnania miałaby urazi uczucia rodziny, lepiej wziąć pod uwagę tradycyjny pochówek. Jeśli zaś to względy finansowe są dla nas najważniejsze, warto wiedzieć, że zasiłek pogrzebowy nie jest wysoki – kremacja pozwoli pożegnać zmarłą osobę w pięknej oprawie, a za niższą cenę.

Wojtek / pixabay / carolynabooth