Kontemplacja przyrody w mieście

Wrocławski Ogród Botaniczny to jedno z ulubionych miejsc studentów, którzy przychodzą uczyć się tu w zaciszach zieleni.
 
 
Jest to drugi (po krakowskim) najstarszy ogród botaniczny w Polsce, wpisany na listę zabytków Dolnego Śląska. Jego założycielami byli anatom i fizjolog roślin prof. Link oraz Heyde, profesor historii naturalnej i rolnictwa.
 
W centralnej części obiektu mieści się dział systematyki roślin urządzony według systemu Adolfa Englera. Dzięki wytyczonej i oznakowanej trasie bez problemu zapoznamy się z roślinami wyższymi. Z kolei w arboretum, mieszczącym się we wschodniej części ogrodu, podziwiać można drzewa i krzewy Europy, Azji i Ameryki. Dział dydaktyczny obejmuje rośliny prawnie chronione, pawilon Zielonej Klasy oraz kolekcje pnączy i polskich odmian roślin ozdobnych. W dziale roślin wodnych i błotnych zobaczymy roślinność półnaturalnego stawu, basen z kolekcją grzybieni oraz ponad dwadzieścia tropikalnych akwariów słodkowodnych.
 
Na terenie Ogrodu odbywają się imprezy cykliczne, takie jak Majówka Tumska, Wrocławskie Święto Mąki, Dolnośląski Festiwal Dyni, a także organizowane są niedzielne spacery, kiermasze oraz plenery malarskie.
 
Ogród można zwiedzać od 29 marca do 31 października w godz. 8.00-19.00 (w lecie czynny jest dwie godziny dłużej), a w listopadzie tylko teren otwarty.
 
MW