Historia kościoła w Smolcu

W Smolcu, niedużej wsi pod Wrocławiem, mieści się jeden z najmłodszych kościołów w gminie. Powstał w 1908 roku. 

Historia powstania samego Smolca datuje się na 1323 rok, a nazwa miejscowości pochodzi od smolarza, czyli człowieka wytapiającego smołę.
Jednak dopiero prawie 600 lat później zbudowano tu kościół.  Budowniczym kościoła był pastor Wilhelm Treblin. Tak pisał o otwarciu świątyni:
„Po szesnastomiesięcznej budowie nowy kościół został poświęcony 23 września 1908 r. Był to dzień pełen słońca i radości. Wielce szanowny kochany stary superintendent generalny D. Nottebohm był obecny, a z nim wszyscy duchowni wrocławskiego okręgu kościelnego pod przywództwem ich superintendenta. Po krótkiej uroczystości pożegnalnej przed salą Mindnera ruszył długi uroczysty pochód przez przepięknie przyozdobioną ulicę Kościelną, podczas gdy w tym czasie biły dzwony kościelne. Przed wejściem architekt przekazał klucze kościelne wraz z serdecznymi życzeniami superintendentowi generalnemu, który wręczył je miejscowemu duchowieństwu wraz z słowami: „Dotąd pomógł nam Pan: Jezus Chrystus wczoraj, dziś, i ten sam na wieki!” i otworzył Dom Boży. W trakcie śpiewów chóru kościelnego gmina weszła po raz pierwszy do ich ukochanego Domu Bożego”.
MW