Czy filozofia jest nam dzisiaj potrzebna?

Filozofia kiedyś była królową nauk – jaki wpływa ma na nas dzisiaj? Czy w ogóle? Warto zastanowić się nad tym problemem.

Przede wszystkim filozofia może przydać się jednostkom, ale też uczonym, a także filozofom z wykształcenia, całemu społeczeństwu, ludzkości. Na życie każdego może mieć jednak inny wpływ. Dla wielu to styl życia, dla innych zbiór cennych zasad itd. To głębsza refleksja nad światem, człowiekiem, sensem życia.

Jedni szukają w niej wartości wyższych, gdyż zaspokajanie zwykłych potrzeb to dla nich za mało – mają też duchowe potrzeby. Trzeba zatem przyznać, że filozofia zaspokaja potrzeby intelektualne ludzi, nie jest jednak praktycznie przydatna. Dawniej filozofowie mieli wysoką pozycję, byli cenieni, uważani za mędrców, dziś są traktowani niepoważnie, jak osoby oderwane od rzeczywistości.

Tymczasem filozofia nadal może kształtować ducha, przekazać nas zasady, którymi warto kierować się w życiu, określić naszą postawę wobec innych itd. Tym bardziej, że w dobie innowacyjnych technologii, komputerów i Internetu coraz trudniej odnaleźć się w tym szybkim świecie.

Zdaje się, że obecnie każdy wybiera z filozofii to, co jest mu aktualnie potrzebne – raczej żaden z kierunków filozoficznych nie jest dominujący. Działają dziś maksymaliści, minimaliści, zwolennicy i przeciwnicy klasycznej koncepcji filozofii, scjentyści, racjonaliści itd. Różne koncepcje są radykalnie odmienne, a ta paradoksalność widoczna jest we współczesnej kulturze.

KKw, fot. evgenW/Pixabay