Kontemplacja przyrody w mieście

 

 

Jest to drugi (po krakowskim) najstarszy ogród botaniczny w Polsce, wpisany na listę zabytków Dolnego Śląska. Jego założycielami byli anatom i fizjolog roślin prof. Link oraz Heyde, profesor historii naturalnej i rolnictwa.

 

W centralnej części obiektu mieści się dział systematyki roślin urządzony według systemu Adolfa Englera. Dzięki wytyczonej i oznakowanej trasie bez problemu zapoznamy się z roślinami wyższymi. Z kolei w arboretum, mieszczącym się we wschodniej części ogrodu, podziwiać można drzewa i krzewy Europy, Azji i Ameryki. Dział dydaktyczny obejmuje rośliny prawnie chronione, pawilon Zielonej Klasy oraz kolekcje pnączy i polskich odmian roślin ozdobnych. W dziale roślin wodnych i błotnych zobaczymy roślinność półnaturalnego stawu, basen z kolekcją grzybieni oraz ponad dwadzieścia tropikalnych akwariów słodkowodnych.

 

Na terenie Ogrodu odbywają się imprezy cykliczne, takie jak Majówka Tumska, Wrocławskie Święto Mąki, Dolnośląski Festiwal Dyni, a także organizowane są niedzielne spacery, kiermasze oraz plenery malarskie.

 

Ogród można zwiedzać od 29 marca do 31 października w godz. 8.00-19.00 (w lecie czynny jest dwie godziny dłużej), a w listopadzie tylko teren otwarty.

 

MW

 

 

 

 

 

Script logo