4 książki filozoficzne, które trzeba znać

Filozofia nie jest już tak popularnym i cenionym kierunkiem jak dawniej, ale uczy myślenia, otwartości, poszerza horyzonty. Wybraliśmy 4 książki, które warto przeczytać.

Jeśli szukacie wstępu do filozofii, warto sięgnąć m.in. po „50 teorii filozofii, które powinieneś znać” – to bardzo dobry przegląd pięćdziesięciu najważniejszych teorii filozoficznych, czyli podsumowanie, pigułka wiedzy, którą trzeba zdobyć na początku, przed lekturą innych książek. Dobrze jest zacząć od lektur tego rodzaju, zanim sięgnie się po klasykę, która nie jest łatwa w odbiorze, co może zniechęcić.

„Miniwykłady o maxi sprawach” Leszka Kołakowskiego to kolejna książka o filozofii napisana przystępnym językiem. Czyta się ją jednym tchem i chce się więcej – a wtedy można sięgnąć także po inne książki Leszka Kołakowskiego.

Georg Hegl – „Fenomenologia Ducha”. Lektura tej książki daje intelektualne spełnienie, nie tylko miłośnikom filozofii, ale także tym, którzy znają się na rzeczy. Nie jest to lektura łatwa, na wakacje czy krótkie przerwy w pracy lub metrze – warto poświęcić jej dłuższe wieczory. Co więcej, należy do klasyki – nie dziwnego jednak, bo filozoficzna myśl Hegla wciąż jest aktualna i obecna.

Agata Bielik-Robson – „Duch Powierzchni. Rewizja Romantyczna i Filozofia”. Książka wydana została nakładem wydawnictwa Universitas. To pozycja inspirowana intelektualnie przez Harolda Blooma i jego twórczość. Dzięki jej lekturze można poznać różne dyscypliny wiedzy – niezwykle inspirująca, pobudzająca, otwierająca. Z pewnością zmieni Wasz tok myślenia i postrzegania, np. miasta. Warte uwagi są też inne książki Bielik-Robson. Uczta dla ducha gwarantowana!

Interesujących lektur z dziedziny filozofii jest znacznie więcej – zarówno napisanych przystępnie, jak i dla znawców. Warto starannie dobierać lektury i nie zaczynać od trudnych dzieł, publikacje są bowiem bardzo zróżnicowane. Interesujące są też książki psychologiczno-filozoficzne i polemiki, ale wymagają oczytania w temacie.

KKw, fot by:jarmoluk/Pixabay